Plísně II.

Plísně II.

HOUBOVÁ ONEMOCNĚNÍ – MYKÓZY

 

Lékařsky se rozdělují na dermatofyty, kvasinky a houby tvořící mycelia.

Dermatofyty

Postihují nohy, ruce, nehty, pokožku hlavy, vousy, třísla, trup i končetiny.

Kvasinky

Způsobují nejčastěji vaginální kandidózu, projevující se bělavým výtokem z pochvy a úporným svěděním. Pokud napadnou nehty, otečou a zčervenají nám nehtové valy.

Mikromycety

Jsou častými alergeny (penicillinum, Aspergilus).

Systémové mykózy

Mají vliv na oslabení imunitního systému a jedná se o zasažení více orgánů (multiorgánové) a může mít velmi závažný průběh.

Možnosti nákazy

Šupinky odumřelé kůže postižených lidí mohou napadnout náš organismus na veřejných koupalištích, bazénech, sprchách, lázních, koupelích apod. Rovněž rizikovou skupinou jsou lidé postižení nadváhou, cévním onemocněních, cukrovkou, ekzémy. Důležitou oblastí je obuv a oblečení. Je důležité vyvarovat se těsné obuvi, hlavně při sportu a turistice, neprodyšným a umělým materiálům, které neodvádějí pot.

Jak se plísní zbavit

Při boji s těmito houževnatými vetřelci hraje velikou roli rozsah a délka nákazy. Pokud se jedná jen o menší lokální postižení, vystačíme si antimykotickými krémy, mastmi, čípky, pěnou či tabletami volně prodejnými v lékárnách.

Rozsáhlejší infekce už je těžší se úplně zbavit.

Vždy je důležité navštívit lékaře, který může zacílit léčbu podle druhu plísně, která napadla náš organismus.

Rovněž ve všech případech nestačí pouze vnější léčba, ale je nutno postupovat zevnitř. K nejsilnějším protiplísňovým prostředkům patří éterické oleje z oregana a máty, možno vyzkoušet i tea tree olej. Používáme je vnitřně 1-2 kapky 3x denně, ale lze také používat na kůži přímo, nebo přidat do krému pro ošetřování pokožky.

Věnovat pozornost musíme také ponožkám, obuvi nebo prádlu. Měli bychom každý den dezinfikovat obuv a prát oblečení v desinfekčních prostředcích na 60 °C. Použít můžeme i nechemický obyčejný ocet. Při mykózách kůže a nehtů určitě stojí za pokus tzv. chytrá houba, která napadá jiné houby, rozkládá je a bere si z nich živiny, lidově řečeno, požírá je.

Z bylinek se dobře osvědčily tinktury Clarkia a Tinktura z pampelišky, Anti-parasite, Drags Imun, Grepostar, Pau D´Arco, Noni.

Zařadíme rovněž hodně vlákniny a probiotika na očistu a optimalizaci vnitřního prostředí střev. Je důležité nastolit v těle acidobazickou rovnováhu, neboť jen tak nemají nežádoucí patogeny šanci přežit ve vnitřním prostředí. Upravíme si jídelníček tím, že zařadíme mnoho čerstvé zeleniny, salátů a čerstvých šťáv a nejlépe vynecháme úplně maso, uzeniny, polotovary, mléko, plísňové a uzené sýry, bílou mouku a cukr.

 

V další části se budeme věnovat protiplísňové dietě.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.