NEMOCI ZVÍŘAT PŘENOSNÉ NA LIDI

NEMOCI ZVÍŘAT PŘENOSNÉ NA LIDI

ZOONÓZY

Pro všechny majitele domácích mazlíčků by mělo být samozřejmostí společné současné odčervování. Proč?

Existuje téměř 150 potencionálních zoonóz psů a koček. Pokud pejsek chodí do přírody, i když pod dohledem majitele, nikdy nemůžeme zabránit očichávání a olizování, jak já říkám SMSek či Mejlů jiných zvířat a pokud se dva pejskové seznamují, pokaždé je to o čichání nebo olizování pozadí. Když jsme s pejskem v úzkém kontaktu, mnozí dokonce se svými miláčky spí, nechávají se olizovat, či dokonce je nechávají vylizovat své nádobí, nebo stačí misku při chystání žrádla postavit na kuchyňskou desku či ji umýt ve dřezu nebo myčce, můžeme být za čas hostitelem nějaké zoonózy.

Popíši hlavní nákazy přenášené zvířaty.

Toxoplazmóza

Přenášejí ji kočky, psi, králíci, vepři a hovězí dobytek. Nejnebezpečnější je, jestliže onemocní těhotná žena, protože se tento parazit může přenést na plod a způsobit těžké poruchy jeho vývoje. Je zdokumentováno, že tento parazit, který dokáže změnit chování hostitele, má vliv na chování lidí. Řidiči se stávají agresivnější za volantem, jsou mnohem více účastníky dopravních nehod, poněvadž zpomaluje reakce, u žen mnohdy způsobují sterilitu a potratovost. Rovněž jsou prokázány sebevražedné sklony.

Nákaza probíhá pod příznakem chřipky, a u lidí s oslabenou imunitou může způsobit zánět mozku.

Toxokary (škrkavky)

Přenáší kočky, psi, mnohdy mají nákazu vrozenou, přenáší se totiž z matky na plod. Vajíčka škrkavek si při čištění jazykem přenesou na srst a pak už stačí jen pohladit mazlíka, neumýt si ruce a larvičky se mohou vesele množit v našich dětech nás samotných. Mnohdy nákaza probíhá několik let bezpříznakově. Jindy se projeví zvracením, průjmem, nechutenstvím, bolestmi břich a teplotami. Bolesti svalů a kloubů, neklidné ruce a nohy, vyrážky, chronický kašel, astma, problémy se zrakem. Migrace larev do mozku může být příčinou epilepsie. Děti bývají neklidné, zlobivé, v noci skřípou zuby nebo slintají. Také porucha pozornosti (ADHD)může být následkem nákazy škrkavkami.

Vlasovec psí – srdeční červi

Malé larvičky žijí v krvi psů, dospělé hlístice dorůstají do délky až 30 cm a nacházejí se v plícních tepnách a pravé srdeční komoře. V zažívacím ústrojí komárů, kteří sáli krev nakaženého hostitele, se vyvíjejí zárodky vlasovců. Pokud se komár napije a poruší kůži zdravého jedince, přenese larvičky do jeho krve. Mezi příznaky nakažení patří přetěžování srdce, selhávání krevního oběhu, chronické plícní onemocnění. Vlasovce zjišťuji u lidí s arytmií, dýchavičností, nefunkčním lymfatickým systémem, úzkostmi a u lidí trpících nespavostí.

Tasemnice psí

Je to nejčastější tasemnice psů, koček, ale i člověka. Pokud váš mazlíček chytil blechu, často se nakazí touto tasemnicí, neboť mezihostitelem této tasemnice je právě blecha a pokud při vykusování srsti blechu spolkne, vyvine se v zažívacím traktu tasemnice dosahující délky 20-50 cm, kde se živí jeho obsahem. Můžeme se nakazit olizování či pusinkováním kočky nebo pejska. Nákaza může být bez jakýchkoliv příznaků, nebo můžeme mít pocit plného či tvrdého břicha, či trpět bolestí břicha, zvracením, průjmem nezávisle na jídle, při silné nebo dlouhodobější nákaze vyvolává chudokrevnost, bolest hlavy, svalové křeče, ale také svědění kůže.

Echinokokóza

Je to vysoce nebezpečné onemocnění, které způsobují nejmenší tasemnice – měchožil zhoubný a měchožil větvený. Dospělé tasemnice tohoto parazita žijí ve střevech psů, koček, lišek a vlků, kde produkují vajíčka. Pokud toto vajíčko pozře mezihostitel (hlodavec či člověk) vylíhne se larva a ta putuje krví do různých orgánů a zde vytváří cysty. Ty metastazují a mohou v člověku růst mnoho let. Tyto larvo cysty, nazývané hydatid, dorůstají až do velikosti dětské hlavy s hmotností i 5 kg. Tím že metastázují, mohou být zaměňovány s rakovinovými nádory. Nebezpečí je v tom, že tyto cysty obsahují až několik tisíc infekčních stadií tasemnic a v momentě biopsie se tyto stadia mohou roznést do celého organismu a způsobit apofylaktický šok.

V mozku mohou způsobovat zánět mozkových blan, bolesti hlavy, bolesti kloubů (hlavně kyčelního), poškozuje kosti, cysty napadají játra, ledviny, plíce, může vytvářet bouličky pod kůží. Zvířata se nakazí pozřením mezihostitele a nemusí být pro ně život ohrožující. Člověk se nakazí pozřením vajíčka ze svého okolí, nejčastěji od psa nebo kočky, prací na zahrádce, pozřením potřísněných lesních plodů, nebo ovoce a zeleniny.

Těchto zoonóz je mnohem více, proto jsem vybrala jen ty nejčastější.

Pro všechny majitele domácích mazlíčků máme připravenou speciální akci pro celou rodinu včetně domácích zvířátek.

Kdy: Každý srpnový pátek, od 14 do 18 hod.

Kde: Harmony life, Politických obětí 118, Frýdek-Místek

Cena: 300 Kč za hodinu a rodinu, počet omezen na 5 osob + zvířátko

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.